Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

Kabaret ,,KLAPA"

Czcionka:

 KABARET  „KLAPA”

 

Kabaret „Klapa” działa od dziewiętnastu lat pod kierunkiem Zofii Zawady. Obecny skład kabaretu stanowią: Mirosław Fengier, Marek Zajdler, Krzysztof Zawada, Katarzyna Zawada, Zofia Zawada; w latach poprzednich występowali również Jakub Barszczewski i Krzysztof Marciniak, a realizacyjnie wspomagał Włodzimierz Szczodrowski.
Na repertuar kabaretu składają się piosenki i monologi i skecze prezentowane często gwarą wielkopolską, a inspirowane lokalną rzeczywistością z jej bolączkami, utrudnieniami, radościami w odniesieniu do powiatowych, wojewódzkich i krajowych tematów i problemów społecznych, politycznych i obyczajowych. Autorami tekstów są członkowie zespołu oraz Małgorzata Karcz, muzyki – Dominik Bukowski. Dotychczas zrealizowano następujące programy: „W poczekalni”, „Odwiedziny”, „Telewizja Wiejska KIERAT”, „Będzie lepiej”, „Downi a tero”, „Sklep u Franka”, „Dyrtkum do Europy”. „Rozgłośnia Radiowa Me-kury”.
Kabaret „Klapa” to dwukrotny laureat Ogólnopolskich Spotkań Kabaretów Wiejskich w Osjakowie i Kwidzynie oraz Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie; gościł na antenie TVP oraz Polskiego Radia.
Po triumfie „Klapy” w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Kabaretów Wiejskich w Osjakowie, tak pisał o żegocińskiej grupie przewodniczący jury oraz Prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich  - Jan Poprawa:
[…]
Trzech przystojnych mężczyzn na oko koło trzydziestki każdy. Bardzo eleganccy, modnie skrojone, czarne trzy - częściowe garnitury, białe koszule, dobre buty. Zaczynają od piosenki na przywitanie, jak  prawdziwy kabaret; bardzo dobry pomysł. I z minuty  na minutę zaciekawienie rośnie: znów niegłupio mówią o blokadzie drogi, z pointą w słowach ,,nadejdzie jeszcze dzień że nam pokłonią się!”
To zastanawiające: Ci mężczyźni nie wdzięcząc się, nie kuglując- potrafią podszyć zabawny na pozór obrazek z zablokowanej szosy jakimś głębszym sensem. Gdzieś głęboko odzywa się ta myśl natrętna: to naprawdę determinacja, niepolityczne manewry... A spektakl rozwija się pięknie, skecz o służbie zdrowia. Skecz o rolniku szukającym szczęścia na estradzie. pomysł na pomyśle, sprawność nadzwyczajna. Mnóstwo asocjacji pop- kulturowych. Parodie, parodie: świetny Cugowski, Rosiewicz śpiewający o ,,chłopcach lepperowcach”, Sikorowski, Gąsowski (na nutę znanego przeboju tekst: ,,Gdzie się podziały te obietnice rolnikom dane?”). I finał, piękna klamra formalna. Nerwowo zapisuję nazwiska artystów: Zajdler, Zawada, Fengier. Brawo!
”[1]
( Jan Poprawa, Sezon 99, s.86.)

Nagrody  Kabaretu „Klapa”

Rok

Konkurs

Repertuar

Osiągnięcia

1995

Nocne Spotkania Błaznów w Krobi

 

PROGRAMokazjonalny

II miejsce

1999

XV Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskich w Osjakowie,

Telewizja Wiejska Kierat

I miejsce

2004

Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskichw Kwidzynie

Rozgłośnia Radiowa Me- Kury

I miejsce

1995

Przegląd Teatrów Stodolanych w Szczytnikach

program okazjonalny

Złota Stodoła

2001

 

2000

III Wielkopolski Przegląd Artystyczny Zespołów Strażackich w Przykonie

 XVII Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskich

program okazjonalny

 

Konkurs Piosenki  Kabaretowej

 

NAGRODA Główna Marszałka Województwa Wielkopolskiego

I miejsce

 

 

Kabaret ,,KLAPA"

Utworzono dnia 07.08.2014, 23:47