Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

NOC MUZEÓW- ŻEGOCIN 2021

Utworzono dnia 17.05.2021
Czcionka:

 

  
  

 

     15 maja br. Ośrodek Kultury w Żegocinie już po raz piąty podjął się organizacji Nocy Muzeów. W bogatym - trwającym od godz. 18.00 - 00.00 programie, uczestnicy wydarzenia przenieśli się w minione wieki – głównie za sprawą słowa i muzyki. Program obejmował tematykę historyczną, kulturalną, muzyczną i duchową. Jego pierwszy punkt stanowił Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich, który licznie odwiedzali przedstawiciele każdego pokolenia. Chętnie podejmowali zadania przygotowane na tę noc. Kustosz Saloniku - Romualda Kempińska (wiceprezes Stowarzyszenia Miłóśników Wsi Żegocin) przewodniczyła grupom zwiedzającym i przeprowadziła liczne konkursy dla dzieci i dorosłych.

     W programie Nocy Muzeów naturalnie obiektem zainteresowań jest muzeum. Mimo, że takowego nie ma na terenie wsi, to jak wspomniał niegdyś historyk sztuki - dr Emilian Prałat w swojej prelekcji – w Żegocinie za obiekty muzealne można uznać trzy  miejsca – jednym z nich,  najstarszym jest Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, dlatego też o godz. 20.00 wszyscy uczestnicy majowej żegocińskiej nocy udali się na wykład ks. kan. Marka Kozicy do Sanktuarium Maryjnego. Zgromadzeni w Świątyni wysłuchali interesującej opowieści o historii kościoła i świadectwach cudownych uzdrowień.

     Kolejnym punktem programu dla licznie zebranych na placu przy Ośrodku Kultury w Żegocinie było  „kino pod chmurką”, które zostało uruchomione o godz. 21.00. Podczas seansu widzowie obejrzeli pierwsze widowisko plenerowe zatytułowane „Modrzejewska w Żegocinie”, które odbyło się w 2011r. wówczas z udziałem blisko 100 wykonawców. W większości byli to mieszkańcy Żegocina. Od wystawienia widowiska upłynęło dokładnie 10 lat (wówczas była to I Noc Muzeów organizowana przez Ośrodek Kultury w Żegocinie), dlatego miłym wspomnieniom towarzyszyła odrobina wzruszenia, jak relacjonowali uczestnicy Nocy Muzeów. Na projekcję filmową przybyli także: scenarzysta i reżyser widowiska - Andrzej Zmyślony, Sławomir Spychaj - Wójt Gminy Czermin oraz Piotr Walkowski - przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który ufundował przed laty grochówkę dla 700 uczestników Nocy Muzeów. 

     Po obejrzeniu widowiska odbył się quiz historyczny, który chętnie rozwiązało wielu uczestników Nocy Muzeów - każdej generacji, odpowiadając niemalże bezbłędnie na pytania dotyczące historii Żegocina i znamienitych postaci tej ziemi. Niezwykle cieszy fakt, iż trwające ponad dekadę działania Ośrodka Kultury w Żegocinie kultywujące pamięć o rodzinie Chłapowskich i Helenie Modrzejewskiej zaowocowały tak wysokim poziomem wiedzy wszystkich zebranych, w sposób szczególny- co warto podkreślić - także dzieci! Konkurs wygrała Anna Dolecka z Poznania, która jako pierwsza odpowiedziała na wszystkie pytania prawidłowo. 

     Podczas imprezy cały czas dostępny był dla wszystkich bufet staropolski z kawą, herbatą i wybornymi plackami przygotowanymi przez członkinie Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin (Elżbietę Biedrowską, Marię Jaskułę, Teresę Krawczyk, Danielę Królak, Barbarę Kuźnicką, Dorotę Serafin, Mirosławę Tokarską, Iwonę Twardowską, Justynę Wojcieszak, Ewę Woldańską). Po filmie każdy otrzymał gorący barszcz, ziemniaki z gzikiem i chleb ze smalcem.

     Uwieńczeniem Nocy Muzeów było poszukiwanie skarbu w żegocińskim parku, do którego drogę wskazywał zebranym z pochodniami odkrywcom głos ducha dworu. Dzieci - pomimo późnych godzin nocnych wraz ze swoimi rodzicami podążały dzielnie za wskazówkami i odnalazły skarb, którym były ponoć zagubione przed wiekami klejnoty Heleny Modrzejewskiej oraz wór słodyczy. Biżuterię zgodnie przekazano do Saloniku Heleny Modrzejewskiej rodziny Chłapowskich.
Bogatą relację fotograficzną z imprezy przygotowała Teresa Andrzejewska - członkini Stowarzyszenia.

     Organizatorzy Nocy Muzeów - Wójt Gminy Czermin, Ośrodek Kultury w Żegocinie, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin dziękują ks. kan. Markowi Kozicy, Strażakom OSP Żegocin oraz wszystkim, którzy w różny sposób wsparli nasze działania w czasie przygotowania i trwaniawydarzenia.

Fotorelacja 2021

Utworzono dnia 17.05.2021, 17:27