Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ośrodek Kultury w Żegocinie Ośrodek Kultury w Żegocinie

O nas

Czcionka:

OŚRODEK  KULTURY
W ŻEGOCINIE

      

 

                    Ośrodek Kultury w Żegocinie, w gminie Czermin jest gminną instytucją kultury i powstał w 1987 roku obejmując swą działalnością Żegocin i miejscowości sąsiadujące. Usytuowany jest w centrum wsi, w wolnostojącym obiekcie wybudowanym dzięki społecznej aktywności mieszkańców Żegocina.
          Na parterze znajduje się sala widowiskowa ze sceną i zapleczem scenicznym, pomieszczenia kuchni, sanitariaty, szatnia; piętro zajmuje utworzony w roku 2011Salonik Heleny Modrzejewskiej i Rodziny Chłapowskich pełniący funkcję muzealnej sali klubowej oraz pomieszczenia administracyjne. Na zagospodarowanym
i utwardzonym placu przed obiektem znajduje się stała scena plenerowa, a plac pełni funkcję widowni podczas realizacji imprez plenerowych.
         Ośrodek jest dobrze wyposażony zarówno w sprzęt nagłaśniający i audiowizualny, jak i kuchenno-gospodarczy oraz klubowy, Szczególnie stylowo, w duchu epoki, urządzony jest Salonik Heleny Modrzejewskiej
i Rodziny Chłapowskich z meblami, pianinem oraz gablotami ekspozycyjnymi.
         Ośrodek Kultury swą działalnością oferuje mieszkańcom, niezależnie od wieku, bogatą ofertę zagospodarowania wolnego czasu. Największą popularnością cieszą się festyny, biesiady, spotkania folklorystyczne, widowiska plenerowe i teatralne, konkursy i festiwale. Do cyklicznych renomowanych imprez zaliczyć należy:

•        Festiwal Kolęd i Pastorałek,
•        Konkurs Piosenki Biesiadnej i Popularnej,
•        Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne,
•        Widowiska plenerowe – „Modrzejewska w Żegocinie”,
•        Wieczory artystyczne  w rocznicę urodzin Heleny Modrzejewskiej,
•        Spotkania opłatkowe,
•        Okolicznościowe bale i koncerty,
•        Dożynki,
•        Konkursy: kulinarne – „Kulinarna podróż po powiecie pleszewskim”, „Najlepsze ciasto domowego wypieku”; kulturalne: recytatorski – „Poezji złociste chryzantemy na urodziny Heleny”, plastyczny- Helena Modrzejewska – gwiazda swojej epoki na wielkopolskiej ziemi”; rękodzielniczy – „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”
 
                 W swej pracy i działalności Ośrodek Kultury współpracuje  z  lokalnymi i innymi instytucjami
oraz organizacjami i stowarzyszeniami: Kółkiem Włościanek, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kółkiem Rolniczym,
Szkołą Podstawową w Żegocinie, Stowarzyszeniem Kultury Ludowej w Potarzycy, Biblioteką Publiczną Miasta
i Gminy Pleszew, Centrum Kultury i Sztuki  i Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu.
                 
W Ośrodku Kultury działają następujące zespoły artystyczne:
•        Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie”,
•        Kapela Ludowa
•        Zespół Salonu Ziemiańskiego
•        Chór „Cantare”,
•        Kabaret „Klapa”
 
Zespoły uświetniają występami wszystkie realizowane przez Ośrodek imprezy, biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach krajowych i międzynarodowych  oraz świadczą szerokie USŁUGI  artystyczne.
Kierowniczką Ośrodka Kultury w Żegocinie jest nieprzerwanie od roku 1987 Zofia Zawada. W roku 2005 
otrzymała honorowe wyróżnienie „Człowieka Roku Ziemi Pleszewskiej” za podejmowanie znaczących i skutecznych przedsięwzięć dla środowiska i jego dorobku, ciągłości dobrych tradycji i więzi mieszkańców ziemi pleszewskiej;
w roku 2007 NAGRODĘ  w VII edycji „Konkursu Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka, Donalda Evansa” przyznaną przez Fundację Edukacyjną 4H w Polsce oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji XXV-lecia pracy i działalności na niwie kultury.

 

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „ŻEGOCINIANIE”
 
       Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie” powstał  w 2005 roku skupiając dzieci oraz młodzież z Żegocina i okolic. Do 2008 roku prowadzony przez Jacka Krawczyka.
Później grupę dziecięcą objęła Iwona Borkiewicz, a grupę młodzieżową – Aleksandra Mendelska. Obecnie zespół liczący 40 osób prowadzi Iwona Borkiewicz. W swoich programach zespół prezentuje tańce regionalne, narodowe, widowiska ludowe i tradycje obrzędowe. Koncertuje podczas lokalnych i regionalnych imprez, bierze udział w krajowych ( Żywiec, Lębork, Jarocin) oraz międzynarodowych ( Niemcy, Łotwa, Słowacja) przeglądach i festiwalach folklorystycznych.
     
W 2012 i 2014 roku „Żegocinianie”  zajęli I miejsce podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach.

 

KAPELA  LUDOWA
              
    Kapela Ludowa działa od 2005 roku, a  pierwszym jej kierownikiem była Danuta Michalska. Od roku 2008-2010 kierownictwo sprawował Sławomir Pankowiak, a od 2010 roku kapelą kieruje Katarzyna Zawada.
Skład kapeli stanowią:
•        Małgorzata Kulza         - skrzypce, wokal,
•        Monika Walendowska   -skrzypce,wokal
•        Marta Dziatkiewicz       - klarnet, wokal,
•        Krzysztof Zawada         - kontrabas, bębenek, wokal,
•        Katarzyna Zawada        - akordeon, kontrabas, wokal.

 
Kapela przygrywa Zespołowi Folklorystycznemu „Żegocinianie” oraz również koncertuje samodzielnie w lokalnych i regionalnych imprezach, a także w krajowych i międzynarodowych przeglądach i festiwalach folklorystycznych – V Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, XIII Światowy Zjazd Kaszubów w Lęborku, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Jarocin – Żegocin- Potarzyca, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem ,,Muzyka Regionów" w Lęborku.
Kapela koncertowała w Niemczech, Łotwie i Słowacji.
W 2012 roku Kapela  zajęła II miejsce podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach,a w 2014 roku - I miejsce.
W bogatym repertuarze Kapela posiada  polskie utwory narodowe i ludowe,  różnych regionów, utwory popularne, biesiadne, patriotyczne i religijne; gra również muzykę ludową innych narodów.
W roku 2012 na bazie kapeli powstał Zespół Salonowy grający popularna muzykę klasyczną oraz salonową.
Dorobek Kapeli ilustrują trzy wydane płyty: „To i owo na ludowo”, „Biesiada na ludowo”, „Kolędy i Pastorałki”.
 


CHÓR  ,,CANTARE"
 
Chór „Cantare”  zrzeszający mieszkańców Żegocina i okolic został założony przez Zofię Zawadę w roku 2005. Pierwszymi dyrygentami chóru byli Danuta Michalska i Sławomir Pankowiak. Od 2010 roku chór prowadzi Katarzyna Zawada. W swoim repertuarze chór posiada pieśni ludowe, narodowe, patriotyczne oraz religijne. Koncertuje podczas uroczystości lokalnych i regionalnych –  VI Zlot Chórów Ziemi Jarocińskiej – Żerków 2007,Spotkania Chórów Parafialnych w Kowalewie (2007), Krotoszynie( 2008), Jarocinie (2010), Opatówku(2011)
W 2013 roku zdobył główną NAGRODĘ  podczas XXIV Diecezjalnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej SACROSONG  w Kaliszu oraz na zaproszenie Ordynariusza Diecezji Łowickiej bpa Andrzeja Franciszka Dziuby koncertował gościnnie w katedrze łowickiej podczas  uroczystości Patronki Diecezji -  św. Wiktorii Dziewicy i Męczennicy.
 
 
KABARET  „KLAPA”

 Kabaret „Klapa” działa od osiemnastu lat pod kierunkiem Zofii Zawady. Obecny skład kabaretu stanowią: Mirosław Fengier, Marek Zajdler, Krzysztof Zawada, Katarzyna Zawada, Zofia Zawada; w latach poprzednich występowali również Jakub Barszczewski i Krzysztof Marciniak, a realizacyjnie wspomagał Włodzimierz Szczodrowski.
Na repertuar kabaretu składają się piosenki i monologi i skecze prezentowane często gwarą wielkopolską, a inspirowane lokalną rzeczywistością z jej bolączkami, utrudnieniami, radościami w odniesieniu do powiatowych, wojewódzkich i krajowych tematów i problemów społecznych, politycznych i obyczajowych. Autorami tekstów są członkowie zespołu oraz Małgorzata Karcz, muzyki – Dominik Bukowski. Dotychczas zrealizowano następujące programy: „W poczekalni”, „Odwiedziny”, „Telewizja Wiejska KIERAT”, „Będzie lepiej”, „Downi a tero”, „Sklep u Franka”, „Dyrtkum do Europy”. „Rozgłośnia Radiowa Me-kury”.
Kabaret „Klapa” to dwukrotny laureat Ogólnopolskich Spotkań Kabaretów Wiejskich w Osjakowie i Kwidzynie oraz Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie; gościł na antenie TVP oraz Polskiego Radia.
Po triumfie „Klapy” w XV Ogólnopolskich Spotkaniach Kabaretów Wiejskich w Osjakowie, tak pisał o żegocińskiej grupie przewodniczący jury oraz Prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich  - Jan Poprawa:
[…]
Trzech przystojnych mężczyzn na oko koło trzydziestki każdy. Bardzo eleganccy, modnie skrojone, czarne trzy - częściowe garnitury, białe koszule, dobre buty. Zaczynają od piosenki na przywitanie, jak  prawdziwy kabaret; bardzo dobry pomysł. I z minuty  na minutę zaciekawienie rośnie: znów niegłupio mówią o blokadzie drogi, z pointą w słowach ,,nadejdzie jeszcze dzień że nam pokłonią się!”
To zastanawiające: Ci mężczyźni nie wdzięcząc się, nie kuglując- potrafią podszyć zabawny na pozór obrazek z zablokowanej szosy jakimś głębszym sensem. Gdzieś głęboko odzywa się ta myśl natrętna: to naprawdę determinacja, niepolityczne manewry... A spektakl rozwija się pięknie, skecz o służbie zdrowia. Skecz o rolniku szukającym szczęścia na estradzie. pomysł na pomyśle, sprawność nadzwyczajna. Mnóstwo asocjacji pop- kulturowych. Parodie, parodie: świetny Cugowski, Rosiewicz śpiewający o ,,chłopcach lepperowcach”, Sikorowski, Gąsowski (na nutę znanego przeboju tekst: ,,Gdzie się podziały te obietnice rolnikom dane?”). I finał, piękna klamra formalna. Nerwowo zapisuję nazwiska artystów: Zajdler, Zawada, Fengier. Brawo!”[1]
( Jan Poprawa, Sezon 99, s.86.)
 

Nagrody  Kabaretu „Klapa”​

Rok

Konkurs

Repertuar

Osiągnięcia

1995

Nocne Spotkania Błaznów w Krobi

 

PROGRAMokazjonalny

II miejsce

1999

XV Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskich w Osjakowie,

Telewizja Wiejska Kierat

I miejsce

2004

Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskichw Kwidzynie

Rozgłośnia Radiowa Me- Kury

I miejsce

1995

Przegląd Teatrów Stodolanych w Szczytnikach

program okazjonalny

Złota Stodoła

2001

 

2000

III Wielkopolski Przegląd Artystyczny Zespołów Strażackich w Przykonie

 XVII Ogólnopolskie Spotkania Kabaretów Wiejskich

program okazjonalny

 

Konkurs Piosenki  Kabaretowej

 

NAGRODA Główna Marszałka Województwa Wielkopolskiego

I miejsce

 

 
KLUB  4H  „PLATAN”

Klub Edukacyjny 4H Platan przy Ośrodku Kultury w Żegocinie , którego liderem została Zofia Zawada, powstał w 2002 roku, dzięki  inicjatywie Ewy Woldańskiej  - koordynatora Klubów Edukacyjnych 4H w Polsce.  Pierwszym Prezydentem Klubu została Magdalena Kłakulak, następnie Weronika Kłakulak, Paulina Ratajczak. Obecnie funkcję tę pełni Julia Serafin.
Działalność ,,Platana” koncentruje się na realizacji projektów środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów  młodzieży oraz kwestii ochrony środowiska, dziedzictwa kulturowego, małej przedsiębiorczości. Idea Klubu kierowana jest do młodzieży szkolnej, która poprzez aktywność artystyczno – edukacyjną ma angażować się w  życie społeczne Żegocina i regionie, rozwijać własne zainteresowania, zdobywać nowe umiejętności, przygotowujące do życia dorosłego.
Platan odznacza się  dużą aktywnością w strukturach ogólnopolskiego ruchu Klubów 4H. Corocznie uczestniczy w konkursach organizowanych przez  Fundację Edukacyjną  4H w Polsce realizując następujące przedsięwzięcia projektowe:
 
-”Historia platana - historia naszego parku” - Radom
-„Park - miejscem edukacji i wypoczynku” - Pleszew
-,,Młodzi ludzie sukcesu” - Kraków
-,,Kultura regionalna pasją i sukcesem wielkopolskiej przedsiębiorczości” - Kraków
-„Addio pomidory... od Żegocina do Kotlina”  - Końskowola
-„Miodowy skarb żegocińskiej  tradycji”  - Malbork
-,,Szlakiem tradycji i kultury wsi polskiej – kapliczki przydrożne”  - Warszawa
- ”Wsi bezpieczna, wsi wesoła” - Radom
- „Szukamy pomników  przyrody”  - Pleszew
-,,Wiem co jem”  - Bratoszewice
-,,Wielkopolska wieś lubi zdrowo jeść”  - Poznań
 
Dzięki realizacji tych projektów  dzieci i  młodzież  miały okazję zwiedzić  Kraków, Warszawę , Radom, Kazimierz nad Wisłą, Puławy,
Bratoszewice, Nałęczów, Gdańsk,  Sopot, Malbork, Wrocław.